Tule meie valda elama!
Registreeri oma elukoht Lääne-Harju valda!
Kui Sa veel ei ole end registreerinud meie valla elanikuks, siis kauem oodata pole põhjust! Meil on üks kiiremini arenevaid omavalitsusi Eestis, kus inimeste ja keskkonna heaolu nimel kvaliteedis mööndusi ei tehta. Selleks et saaksid osa kõikidest valla pakutud hüvedest, piisabki vaid enda Lääne-Harju valla elanikuks registreerimisest!
Kõige mugavam ja kiirem viis elukoha registreerimiseks ning kehtivate andmete kontrollimiseks on e-rahvastikuregistri iseteenindusportaal https://www.rahvastikuregister.ee. Küsimuste korral aitavad teid vallavalitsuse nõunikud Helje Jaanimägi, tel 679 0620, helje.jaanimagi@laaneharju.ee ja Mari-Ly Häitson, tel 677 6922, marily.haitson@laaneharju.ee. Helje Jaanimägi ja Mari-Ly Häitson, kelle kontaktid leiate https://laaneharju.ee/kontaktid
Miks enda elukoht Lääne-Harju valda registreerida?
Lääne-Harju valla elanikele makstakse 550 euro suurust sünnitoetust, võimaldatakse sõita Elroni rongides I-IV tsooni piires 50% soodsama piletiga, saadetakse kriisiolukordades ohuteavitus ja palju muid hüvesid.
Valla kõige olulisem tuluallikas on üksikisiku tulumaks ja selle laekumine sõltub registreeritud elanike arvust. Seega saab omavalitsus vajalikus mahus teenuseid osutada siis, kui on tagatud maksude laekumine elanikelt ning on päriselt teada, kui palju inimesi omavalitsusüksuses elab.
Kui elanik on oma elukohta registreeritud, siis saavad riik ja kohalik omavalitsus osutada avalikke teenuseid just nii, nagu kohapeal vajatakse. Samuti paraneb oluliselt koostöö ja infovahetus.
Kui tegelikult elab omavalitsuse territooriumil inimesi rohkem, kannatab paratamatult teenuste kvaliteet ka nende jaoks, kes on registreerimiskohustust korralikult täitnud.
Niisiis – kui registreerid oma elukohta siia valda, siis võidavad kõik - nii Sina kui ka teised vallaelanikud.
Lääne-Harju vald on täis võimalusi ja elamusi
Lääne-Harju valla juhtimine on avatud, julge, elanikukeskne ning tulemustele orienteeritud. Me oleme julged, lahendustele orienteeritud ja teeme paljusid asju teistmoodi. Meie märksõnaks on ka kaasamine ning vallavalitsuse juurde moodustatud laiapõhjaline kogukonnakomisjon võimaldab kogukondadel kaasa rääkida vallaelu puudutavates küsimustes. Meie vald on ametlikult üks kiiremini arenenud kohalikke omavalitsusi, mille eest oleme saanud Rahandusministeeriumilt ka arengutšempioni tiitli.
Meil on suurepärane transport, heal tasemel haridus, kodulähedasi töökohti, konkurentsivõimelist ettevõtlust ning rikkalikult kultuuri. Seda kõike täiendab unikaalne looduskeskkond, kus häid võimalusi oma vaba aega veeta. Vähem tähtis pole ka see, et meil on piisavalt ruumi elada!
Meie vald on eriline, sest:
- Olime esimene omavalitsus, kel on ohuteavitussüsteem, mis võimaldab süsteemiga liitunud elanikule saata tasuta tekstisõnumi eesolevast ohust, olgu selleks torm või muu taoline ebameeldivaid tagajärgi tõotav olukord.
- Esimesena Eestis töötasime välja eesliinitöötajatele ja kaitseväelastele mõeldud sooduspaketi, mis tähendab kohalike ettevõtjate poolt pakutavaid soodustusi neile, kes igapäevaselt töötavad meie turvalisuse tagamise ja elude päästmise nimel.
- Alustasime kriisikoolitustega meie valla haridus-, kultuuri- ja sotsiaalasutuste kriisidega toimetuleku võimekuse ja kriisikommunikatsiooni alaste teadmiste tõstmiseks. Sealjuures teeme seda vallavalitsuste töötajate laialdaste kogemuste ja ressurssidega, kaasates Päästeametit ja Politsei- ja Piirivalveametit. Siit edasi plaanime kriisialaseid koolitused viia ka kogukondadesse.
- Rohevallana kasutame kõiki võimalusi meie elanike keskkonnateadlikkuse tõstmiseks ja keskkonnaharjumuste muutmiseks. Olime kolmas omavalitsus Tallinna ja Tartu kõrval, kes osales PrügiBinGo-s, mille eesmärk oli paikvaatlusega selgitada inimeste jäätmete liigiti kogumise harjumusi.
- Ainsa omavalitsusena Eestis ja kogu Baltikumis valiti Lääne-Harju vald Horizoni linnade ja valdade ringmajandusvõrgustikku CCR. Sellega loome uusi lahendusi ja võimalusi ringmajanduse edendamiseks piirkonnas.
- Oleme suured taaskasutajad ning uhked selle üle. Meil on hea koostöö Tallinkiga, kellelt saame oma sotsiaalasutuste sisustamiseks mööblit ning poekottide õmblemiseks kardinakangast. Samuti võtsime rõõmuga vastu ka Glasgow kliimakonverentsilt üle jäänud uueväärsed madratsid, mis leidsid oma uued kodud valla elanike ja valla allasutuste juures.
- Meie vallavalitsuse juurde on loodud kogukonnakomisjon, kuhu kuuluvad meie kogukondade esindajad üle valla. See võimaldab neil kaasa rääkida vallaelu puudutavates küsimustes ning nende arvamusi ka arvestatakse!
Haridus
- Meie vallas on kümme lasteaeda.
- Lasteaia kohatasu on seotud otseselt sissekirjutusega, et saaksid kõrgemat soodustust, peavad nii laps kui ka mõlemad lapsevanemad olema Lääne-Harju valla sissekirjutusega. Sissekirjutus peab olema tehtud 2024. aasta lõpuga, et seda saaks arvestada 2025. aasta kohatasu arvestamisel.
Seletuseks: Uue korra järgi on kohatasu seotud Eesti alampalgaga ja on 20% alammäärast. Kui mõlemad vanemad on Lääne-Harju valla sissekirjutusega, on kohatasu 10% alammäärast. Kui ainult üks vanem on Lääne-Harju valla sissekirjutusega, siis on kohatasu 15% alammäärast ning kui kumbi vanematest ei ole valla sissekirjutusega, siis on 20%. - Kui perest käib lasteaias samaaegselt kaks või enam last, on osalustasu teise lapse eest 50% kohatasust ning järgnevate laste eest osalustasu ei arvestata. Tingimuseks on mõlema vanema või üksikvanema sissekirjutus Lääne-Harju valda.
- Vald toetab lapsehoiu- ja eralasteaia teenuse eest tasumist, kui soovitud lasteaias on järjekord.
- Meie vallas on kuus kooli – viis põhikooli ja gümnaasium.
- Valla koolides on võimalik saada tasuta jalgratturi juhiload ja gümnaasiumis autojuhiload.
- Meie valla koolide juures tegutseb hulgaliselt huviringe, millest paljud on õpilastele tasuta.
- Meie valla huvikool Lääne-Harju Muusika- ja Kunstide Kool tegutseb kaheksas asulas – Paldiskis, Rummul, Kloogal, Leholas, Laulasmaal, Vasalemmas, Padisel ja Harju-Ristil.
- Toetame oma valla perede lapsi, kes omandavad huviharidust teiste omavalitsuste huvikoolides.
- Toetame rahaliselt meie valla noortele huvitegevuse pakkujaid.
- Meil on tugipesade süsteem, mis hõlmab nii lasteaedu kui koole ja võimaldab lapsel ja noorel saada õpiabi ja vajalikke tugiteenuseid.
- Meie koolides väärtustatakse kõrgelt laste ja noorte vaimset tervis.
- Meie lasteaiad ja koolid osalevad edukalt üleriigilistel konkurssidel.
- Meie lasteaiad ja koolid hindavad kõrgelt keskkonnaharidust ning mitmed neist on liitunud rohelise kooli programmiga.
- Otsime ja leiame pidevalt partnereid, kelle abiga saame meie haridusasutusi toetada.
Huvitegevus- ja noorsootööteenused
- Meie vallas tegutseb viis noortetuba ja kaheksa raamatukogu.
- Noortele pakuvad huvitegevust mitmed vabaühendused.
- Vabaühendustel, kes soovivad valla arenguks siinsetele elanikele huvipakkuvaid tegevusi läbi viia, on võimalik taotleda vallaeelarvest toetust.
- Koostöös vallavalitsuse, kogukonnaliikmete ja ettevõtjatega toimub mitmeid sündmusi erinevatele ea- ja huvigruppidele.
Haldusteenused
- Panustame jõudsalt avaliku ruumi arengusse ja parendame olemasolevat, et luua oma elanikele kaunis ning loodussõbralik elukeskkond.
- Loome järjest juurde vaba aja veetmise ja sportimise võimalusi nii sise- kui välitingimustes; lisaks pakume tasuta sportimise võimalusi mitmes piirkonna spordihoones.
- Hoiame sõidetavana kõik valla äärealadel olevad teed, ka talvel.
- Arendame hoogsalt tiheasustuse valgustust ja teid.
- Parendame infrastruktuuri koostöös Elektrileviga.
Sotsiaalteenused
- Lääne-Harju vallas on lapse sünnitoetus 550 eurot, mis makstakse välja kahes osas – esimene osa on 350 eurot ja teine osa – 200 eurot.
- Esmakordselt kooli mineva lapse toetus on 130 eurot.
- matusetoetust 230 eurot makstakse isiku, kelle viimane elukoht oli rahvastikuregistri andmetel vallas, surma korral matuse korraldajale.
- Üldhariduskoolis õppivale õpilasele kompenseeritakse ühistranspordi sõidukulusid vastavalt tegelikele kuludele.
- Puudega isiku hooldajatoetus sügava puudega isiku hooldajale on 50 eurot kalendrikuus ja raske puudega isiku hooldajale 30 eurot kalendrikuus.
- Makstakse ka erinevaid sissetulekust sõltuvaid toetusi (nt tervisetoetus, lastega pere toetus jne).
Ettevõtlus
- Meie vallas on ettevõtlus au sees ning võimalusi oma tegevusega just siin alustada palju.
- Oleme tõusmas rohetehnoloogiate kantsiks, mille vastu on huvi tundmast järjest enam suurettevõtteid ja investoreid ehk tulevasi potentsiaalseid tööandjaid.
- Teeme ettevõtetega igakülgset koostööd, et tagada meie elanikele parim elukeskkond ja teenuste kvaliteet.
- Oleme koostöös ettevõtjatega seadnud sisse soodustuste paketi eesliinitöötajatele ja kaitseväelastele.
- Tervitame oma vallas neid ettevõtjaid, kes soovivad lisaks kasumile panustada ka elanike heaolusse ning hoiavad keskkonda.
- Tunnustame oma vallas tegutsevaid ettevõtjaid ning peame ühteviisi tähtsaks nii ühemehefirmasid kui suurettevõtjaid.
Keskkond
- Oleme Eesti esimene rohevald ehk hoitud (elu)keskkond on meie prioriteet, sest vaid seal on õnnelikud inimesed.
- Arendame jõudsalt meie jäätmekorraldust, et tagada elanikule mugav ja normidele vastav jäätmetest vabanemine.
- Teeme igakülgset koostööd kogukonna algatusega Roheline Vald ning valla ettevõtjatega, et anda meie keskkonnaeesmärkide täitmisele jõudu juurde.
- Meil on riigi kõige vigem ja paremini toimiv toidujagamissüsteem ehk kogukondlikud toidujagamiskapid, mille võrgustikku plaanime laiendada veelgi ning mis on olnud eeskujuks juba teistelegi omavalitsustele.
- Peame lugu taaskasutusest ja ringlussevõtust ning proovime seda arvestada igas valdkonnas ning suuremas otsuses.
- Oleme Keskkonnaministeeriumi vaba tahte lepingu partner, mis tähendab veelgi tõhusamat koostööd oma keskkonnaeesmärkide saavutamiseks.
Turvalisus
- Oleme oma kriisideks valmisoleku ning kriisireguleerimise võimekusega omavalitsuste TOP5-s.
- Meil on ohuteavitussüsteem, mis tähendab eesseisvast kriisist teavitamist tasuta tekstisõnumi teel.
- Meie valla kriisikomisjon ja -staap on 24/7 reageerimisvalmis ning paneme suurt rõhku ka kriiside ennetamisele.
- Osaleme ja korraldame õppuseid, et erinevateks kriisideks oleks valmis ka meie haridus- ja sotsiaalasutused.
- Tänu Päästeameti toetusele soetasime satelliittelefoni, generaatori ning ühendamise võimekuse evakuatsioonikohtadesse.
- Paldiski linnas on ka ohusireen, mis on lisavõimalus eesseisvast ohust teavitamiseks.
Vaba aeg ja turism
- Meil on üle saja kilomeetri pikkune rannajoon, mis tähendab rikkalikult veeäärset võlu ja vaba aja veetmise võimalusi ning kaunid ja kuulsad supelrannad – Meremõisast Alliklepani.
- Meil on mitmekesine loodus, kus saab turvaliselt matkata ja jalutada.
- Viimaste aastatega oleme juurde rajanud mitmeid vabaõhu spordi- ja vabaajaväljakuid, pidades silmas, et tegevust jaguks igale vanusegrupile.
- Sama suure hooga kerkib meil uusi või renoveeritud mänguväljakuid.
- Meie vallas saab harrastada erinevaid sportlikke tegevusi, alustades ujumisest riigi sügavaimas ujulas ja lõpetades näiteks golfiga Niitväljal.
- Meie vallas toimuvad regulaarselt erinevad kultuuriüritused ja kontserdid, näiteks Kloogaranna Muinastulede Öö, Rippsildade Kontsert, Paldiski Linnapäevad, Porikuu festival jmt.
- Meie vallas asuvad siseturistide lemmikkohad Harjumaal – Keila juga, Meremõisa telkimisala, Padise ning uue ilme saanud Kloogaranna rannaala.
- Erilist uhkust tunneme Arvo Pärdi Keskuse, Padise kloostri, LaSpa ning hiljuti Michelini tärni vääriliseks hinnatud Lahepere Villa üle.
- Teeme koostööd turismiettevõtetega, korraldades regulaarseid kohtumisi ning mõeldes uusi ideid, kuidas siinseid turismipärle veelgi rohkem esile tõsta.
Rahvastikuregistris peavad kajastuma inimeste kehtivad ja korrektsed elukohaandmed, et riik ja omavalitsused saaksid täita elanike ees oma kohustusi.
Kõige mugavam ja kiirem viis elukoha registreerimiseks ning kehtivate andmete kontrollimiseks on e-rahvastikuregistri iseteenindusportaal https://www.rahvastikuregister.ee. Küsimuste korral aitavad teid vallavalitsuse nõunikud Helje Jaanimägi, tel 679 0620, helje.jaanimagi@laaneharju.ee ja Mari-Ly Häitson, tel 677 6922, marily.haitson@laaneharju.ee.
Registreeri oma elukoht Lääne-Harju valda veel sellel aastal, nii toetad oma elukeskkonna arendamist koduvallas!
Lühidokfilm Lohusalust: Lohusalu
Lühidokfilm Laulasmaast: Laulasmaa film
Oluline info uuele elanikule
Lääne-Harju vald
Meil on 46 küla, 6 alevikku ja üks linn. Oleme ametlikult üks kiiremini arenevaid omavalitsusi Eestis, iseäranis meie teenuste kättesaadavuse ja kriisireguleerimise osas.
Lääne-Harju vallavalitsus
Vallavalitsus asub Paldiskis, Rae 38 teisel korrusel.
Üldnumber 6790 600, info@laaneharju.ee
Koduleht: www.laaneharju.ee
Vallavanem on Jaanus Saat.
Kõigi ametnike kontaktid asuvad kodulehel https://laaneharju.ee/kontaktid
Transport
Meie vallas on esindatud kõik transpordiliigid – buss, rong, laev ning riigikaitseline lennundus. Rongiteenust pakub Elron ning valla elanikule on teenus 50% soodsam kui vallavälistele. Koduleht: https://laaneharju.ee/bussitransport
Haridus
Lääne-Harju vallas on 6 kooli ja 10 lasteaeda. Koolidesse veavad lapsi koolibussid. Koolide ja lasteaiakohtade taotlemiseks leiad kontaktid kodulehelt "Hariduse" rubriigist, mis on leitav SIIN
Huviharidus
Lääne-Harju Muusika- ja Kunstide Kool pakub võimalusi muusika-, tantsu-, kunsti- ja teatrialaseks huvitegevuseks.
Koolil on seitse õppekohta üle valla. https://mkkool.laaneharju.ee/
Noored
Vallas on seitse huvikeskust noortele, kuhu alati oodatakse uusi avastajaid! https://laaneharju.ee/laane-harju-huvikeskus1
Samuti on noortele erinevad spordivõimalused (vt Sport alt)
Kogukond
Lääne-Harjus on ühed riigi silmapaistvamad ja tegusamad kogukonnad. Meil on ka kogukonnakomisjon, kuhu kuuluvad eri piirkondade ärksamad esindajad, kel on reaalne õigus valda puudutavates otsustes kaasa rääkida. Samuti on meil vallas mitu kogukonnamaja. Infot saab kultuurikeskusest.
Sport
Üle valla on palju häid sportimisvõimalusi nii suvel kui talvel. Paljud neist koonduvad Lääne-Harju Spordikeskuse alla. Infot kogu valla sportimisvõimaluste ja -rajatistekohta leiab https://www.laaneharjusport.ee/
Kultuur
Vallas on vilgas kultuurielu, mida veab lisaks kogukondadele Lääne-Harju Kultuuri- ja Huvikeskus. Nende juhtida on töö Padise rahvamajas, Klooga majas ning Vasalemma ja Laulasmaa kogukonnamajades.
Küsi julgelt infot ka erinevate ühingute kohta (nt kohalike pensionäride ühingud jms). https://lhkultuurikeskus.eu/
Kogudused
Vallas tegutseb mitu kogudust: Paldiski Nikolai kogudus, Harju- Madise kogudus, Risti kogudus, Paldiski Suurmärter Panteleimoni kogudus, EAÕK Paldiski Püha Georgi Kogudus, EKNK Paldiski Kogudus. Rohkem infot kodulehelt.
Söögikohad
Üle valla on mitmeid väga tunnustatud ja maitseelamusi pakkuvaid söögikohti. Valda jäävad LaSpa restoran Wicca, Ott&Matilda kohvik, Lahepere Villa, Arvo Pärdi keskuse kohvik, Padise Kastell, Padise mõisa restoran, Anne Koogikodu, Tavern Peetri Toll, Recset Baar/Pubi, Lohusalu Sadama Resto & Baar, Sushi & Pizza Pleiss Padisel, Tammetare bistroo, Niitvälja Golfi restoran T19 jpt.
Avasta söögikohti siit: https://laaneharju.ee/toitlustusettevotted
Turism
Meie vald on kultuuriväärtuste poolest rikas. Teiste seas on siin Arvo Pärdi Keskus, Padise klooster koos sealse mõisaga, Keila-Joa juga ja lossikompleks, Pakri tuletorn jmp.
Huviväärsuste kohta vaata rohkem siit: https://laaneharju.ee/vaatamisvaarsused
Keskkond
Lääne-Harju vald on Eesti esimene rohevald, kus (elu)keskkond on prioriteediks. Meie vallast said alguse ka kogukondlikud toidukapid, kus toimib agar toiduringlus. Toidukapid asuvad Paldiskis, Vasalemmas, Laulasmaal, Kloogal, Leholas ja Ämaris.
Rohelise valla kohta saab rohkem lugeda: https://laaneharju.ee/roheline-vald1
Jäätmed
Lääne-Harju vallas pakub korraldatud jäätmeveo teenust Eesti Keskkonnateenused AS. Siinseid elanikke teenindab (suuresti tasuta) mitu jäätmejaama ja -punkti. Nendeks on Karjaküla jäätmejaam, Paldiski jäätmepunkt ning Keila Jäätmejaam. Lisaks ka erinevad kogumispunktid. Vaata lähemalt: https://laaneharju.ee/jaatmemajandus
Teehooldus
Talvine teehooldus on korraldatud viies eri piirkonnas. Erateel tasuta lumetõrje saamiseks on vajalik täita avaldus.
Kogu info leiab https://laaneharju.ee/talvine-teehooldus
Kriisiinfo
Lääne-Harju vallas on väga hästi toimiv kriisikorraldus. Telli endale telefonile eraldi ohuteavitus võimaliku kriisi kohta Lääne-Harju vallas. Liituda saab kodulehelt ning see ja sõnumi saamine on inimesele tasuta. Lääne-Harju vallavalitsusel on ka kriisitelefon tel. 528 4846, mis on kasutusel kriisiolukorras 24/7 ning e-mail kriis@laaneharju.ee.
Meie vallas on 12 evakuatsioonikohta, kuhu saab kriiside korral varjuda. Liitu ohuteavitusega ja vaata evakuatsioonikohti siit: https://laaneharju.ee/kriisiinfo
Turvalisus
Paldiski Päästekomando (Sadama 39) ja Keila Päästekomando (Ülejõe tee 2a)
Lääne-Harju piirkonnapolitseinikud (Rae 38)
Arstiabi
Lääne-Harju valla elanikke teenindavad perearstikeskused vallas kui ka Keilas. Lähimad apteegid asuvad Paldiskis ja Laulasmaal ning Keilas. Leia arstiabi kontaktid meie kodulehelt: https://laaneharju.ee/perearstiabi
Ole kursis
Lääne-Harju vallas käib kord kuus oma ajaleht (v.a. juuli ja jaanuar), mis ilmub kahes keeles. See on olemas valla kodulehel SIIN, kuid saab tellida ka koju. Sel juhul esita tellimus infotelefoni 679 0600 kaudu või saada e-kiri koos tellija nime ja postiaadressiga tellimus@laaneharju.ee. Märgi kindlasti ka, mis keeles lehte soovid. Leht on kõigile valla elanikele tasuta!
Lääne-Harju vallas on oma Facebook'i ja Instagrami lehed, samuti mitmeid piirkondlikke gruppe. Lisaks ootame sind liituma elanike meililistiga kogukonnad@laaneharju.ee. Liitumisinfo on leitav SIIN