Lääne-Harju Vallavalitsuse pearaamatupidaja Lauri Orgse omastas suures ulatuses valla raha
Oktoobris avastati sisekontrolli käigus kahtlust tekitavad tehingud valla pangakontol ning põhjalikuma kontrolli järel selgus, et ajavahemikus 01.01.2022 kuni käesoleva aasta 24. oktoobrini oli endine pearaamatupidaja Lauri Orgse teinud endale palgamakseid kogusummas 87 576 eurot rohkem, kui palgaarvestuse järgi oleks pidanud. Lisaks võltsis nüüdseks endine pearaamatupidaja kassa sisse – ja väljaminekuordereid ning omastas sularahakassast 14 174 eurot. Seega omastas endine pearaamatupidaja ebaseaduslikult kokku 101 750,24 eurot vallavalitsuse raha. Selguse huvides kontrolliti ka perioode 2018-2022, aga antud perioodil rikkumisi ei tuvastatud.
Endine pearaamatupidaja tõlgendas oma teguviisi laenuna ning põhjendas oma tegu mõnevõrra raske isikliku olukorraga, mis aga oli planeeritud lahenema järgmiste kuude jooksul.
Kuidas oli see võimalik?
Kõigepealt – vallavalitsuse raamatupidamine ei kätke ainult vallavalitsuse üksust, vaid ka kõiki allasutusi. Nimeliselt on need Lääne-Harju Vallavolikogu, Laulasmaa Kool, Lodijärve Kool. Padise Põhikool, Paldiski Vene Gümnaasium, Paldiski Ühisgümnaasium, Risti Kool, Vasalemma Põhikool, Lustipesa Lasteaed, Padise Lasteaed, Paldiski lasteaiad Sipsik ja Naerulind, Rummu Lasteaed, Vasalemma Lasteaed, Padise Kloostri Külastuskeskus, Lääne-Harju Kultuurikeskus, Lääne-Harju Huvikeskus, Lääne-Harju Muusika- ja Kunstide Kool, Lääne-Harju valla Tugikeskus, Lääne-Harju valla Raamatukogu ning Lääne-Harju Spordikeskus. Kõikide eelmainitud asutuste töötajate palgad ning ka kõik majanduskulud käivad läbi vallavalitsuse pangakonto. Lisaks veel Aktsiaselts Lahevesi, OÜ Karjaküla Sotsiaalkeskus ja Pakri Saarte Arenduse Sihtasutus.
Seega – vallavalitsuse pangakontol tehakse kuus umbes ligi 3000 toimingut. Palgaülekandeid tehakse koondmaksena ja seal kuvatakse makse ühe reana ning selgituseks on Töötasu. Kuna palgaarvestaja poolt tehtud palgaarvestuse dokumendid ja tehtud väljamakselehtede summad klappisid, siis ei olnud varem põhjust ka kahelda ega spetsiaalselt pearaamatupidaja tegevust üle kontrollida.
Ka iga-aastase majandusaastaaruande esitamise eest vastutas pearaamatupidaja ise. Aastaaruanded on auditeeritud ja auditi käigus vigu ei tuvastatud.
Pearaamatupidaja Lauri Orgse oli pikaajaliste kogemustega, olnud oma töös seni täpne, hoolas ja kohusetundlik ning miski tema tegevuses ei viidanud sellele, et ta võiks enda kasuks selliseid tehinguid teha. Samas on paslik meelde tuletada levinud ütlust – usalda aga kontrolli. Seega on tekkinud olukord õpikoht meile kõigile ning peame võtma kasutusele lisategevused, et taolist olukorda rohkem tekkida ei saa.
Mis sai pearaamatupidajast?
Kohe tehtu avastamise järel kutsuti pearaamatupidaja välja ning küsiti selgitust. Samal ajal alustasime pearaamatupidaja töölt kõrvaldamise ja distsiplinaarmenetluse algatamisega seotud dokumentide vormistamist, mis anti pearaamatupidajale üle 31. oktoobril. Kuna tegemist on ametnikuga, kelle suhtes ei olnud varasemalt süüdimõistvat otsust, ei saanud teda seaduse järgi lihtsalt niisama vallandada.
31.10.2024 algatas Lääne-Harju vallavanem distsiplinaarmeneltuse Lauri Orgse suhtes ja moodustas vastava komisjoni, mis tegeles alusetult tehtud väljamaksete uurimisega. Samal päeval kõrvaldati L.Orgse ka ajutiselt teenistustest.
06.11.2024 lõppes distsiplinaarmenetlus ja määrati Lauri Orgsele distsiplinaarkaristuseks teenistusest vabastamine, kuna rikkumine on oluline ja vabastada ta teenistusest ATS § 94 alusel distsiplinaarsüüteo eest.
07.11.2024 tagastas Lauri Orgse valla sularahakassasse 14 174 eurot. 11.11.2024 esitasime ringkonnaprokuratuuri kuriteokaebuse.
Lauri Orgsele on tehtud ettepanek hüvitada Lääne-Harju Vallavalitsusele hiljemalt 31.12.2024 tekitatud kahju summas 86 878,19 eurot.
Mida võtame ette, et sellist asja enam korduda ei saaks?
Pangas on üle vaadatud kasutajate õigused ja limiidid. Sisse on seatud palgamaksete kahe allkirjaga kinnitamise süsteem. Arvete puhul eksisteeris mitme kinnitajaga süsteem juba enne antud juhtumit.