Tööalasest rikkumisest teavitamine
Info või kahtluse korral, et Lääne-Harju Vallavalitsuse või selle hallatava asutuse tegevusega seoses on toimunud rikkumine, võivad teavitada kõik tööalasest Euroopa Liidu õiguse rikkumisest teavitaja kaitse seaduse § 3 lõikes 1 loetletud isikud, kellel on vallavalitsuse või hallatava asutusega tööalane seos. Rikkumine on tööalase tegevusega teatavaks saanud tegevus või tegevusetus, mis on ebaseaduslik või vastuolus õigusnormi eesmärgiga.
Tööalase tegevusega teatavaks saanud rikkumisest teavitada:
e-posti aadressil vihje@laaneharju.ee;
või suuliselt vahetul kohtumisel Lääne-Harju Vallavalitsuse 28.02.2025 käskkirjaga nr 10 loodud komisjoni liikmetele;
või häälsõnumina, helistades telefoninumbril 609 0602 (teatele vastust soovides jätta kindlasti kontaktandmed).
Kes võivad rikkumisest teavitada?
Rikkumisest võivad teavitada: | Hallatavate asutuste üleselt võivad rikkumisest teavitada: |
vallavalitsuse ametnikud ja töölepingulised teenistujad; | asutuse töölepingulised teenistujad; |
vallavalitsusele võlaõigusliku lepingu alusel tööd tegevad isikud; | asutusele võlaõigusliku lepingu alusel tööd tegevad isikud; |
vallavalitsuses praktikal olevad isikud; | asutuses praktikal olevad või vabatahtlikena tegutsevad isikud; |
vallavalitsusega teenistussuhte sõlmimise protsessis olevad isikud; | asutusega töö- või teenistussuhte sõlmimise protsessis olevad isikud; |
vallavalitsusega teenistussuhte lõpetanud isikud; | asutusega töö- või teenistussuhte lõpetanud isikud; |
vallavalitsusega lepingueelsetes läbirääkimistes olev või lepingut muul viisil ette valmistav isik või isik, kelle töösuhe on lõppenud; | asutusega lepingueelsetes läbirääkimistes olev või lepingut muul viisil ette valmistav isik või isik, kelle töösuhe on lõppenud; |
vallavalitsuse lepingupartneri juures mistahes eelnimetatud vormis töötavad isikud. | asutuse lepingupartneri juures mistahes eelnimetatud vormis töötavad isikud. |
- Asutuseväliselt on Lääne-Harju Vallavalitsus pädevaks asutuseks kõikide vallavalitsuse hallatavate asutuste suhtes oma järelevalvepädevuse ulatuses.
Millest võib teavitada?
Teavitada saab tööalase tegevusega teatavaks saanud rikkumistest. Rikkumiseks tööalasest Euroopa Liidu õiguse rikkumise teavitaja kaitse seaduse (TÕRTKS) § 2 lõike 1 tähenduses loetakse tööalase tegevusega teatavaks saanud Euroopa Liidu õigusest tulenevate nõuete rikkumist järgmistes valdkondades:
- riigihanked;
- finantsteenused, -tooted ja -turud ning rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamine;
- tooteohutus ja nõuetele vastavus;
- transpordiohutus;
- keskkonnakaitse;
- kiirguskaitse ja tuumaohutus;
- toiduainete ja sööda ohutus, loomatervis ja loomade heaolu;
- rahvatervis;
- tarbijakaitse;
- eraelu puutumatuse ja isikuandmete kaitse ning võrgu- ja infosüsteemide turvalisus;
- Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklis 325 sätestatud Euroopa liidu finantshuve kahjustavad rikkumised, mida on täpsustatud asjakohastes Euroopa Liidu meetmetes;
- Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 26 lõikes 2 osutatud siseturuga seotud rikkumised, mis puudutavad tegevust, millega rikutakse äriühingu tulumaksu käsitlevaid norme, ning rikkumised seoses kokkulepetega, mille eesmärk on saada maksusoodustusi, mis on vastuolus äriühingu tulumaksu suhtes kohaldatavate õigusaktide eesmärgiga.
Muu rikkumine võib tähendada järgmist:
- asutuse kordade, sisemiste reeglite mittejärgimine;
- asutuse väärtuse ja eetika põhimõtetega vastuolus olev tegu või käitumine;
- asutuse ressursside ebasihipärane kasutamine või nende omastamine;
- pettus, võltsimine, korruptsioon: ametiseisundi, avaliku vahendi, mõju või siseteabe korruptiivne kasutamine, altkäemaksu küsimine, pakkumine, andmine või vahendamine;
- huvide konflikti olukorras vastu võetud otsused ja taandamiskohustuse täitmata jätmine;
- diskrimineerimine, ahistamine, tagakiusamine, sh töökius;
- töötervishoiureeglite või töötervishoiu ja -ohutuse nõuete rikkumine, kellegi elu ja tervise ohtu seadmine või kahjustamine;
- mistahes kuritegu või õiguspäraste kohustuste täitmata jätmine asutuse poolt;
- kõigi ülaltoodud rikkumistega seonduva informatsiooni sihilik varjamine.
Rikkumisest teavitajal peab olema põhjendatud alus arvata, et rikkumist on vahetult alustatud või rikkumine on lõpule viidud ning esitatud teave vastab tõele.
Keelatud on teadvalt ebaõige rikkumisteate esitamine!
Kes teavitustega tegeleb?
Rikkumisteadete vastuvõtmise ja menetlemisega tegeleb Lääne-Harju Vallavalitsuse 28.02.2025 käskkirjaga nr 10 loodud komisjon, kes vajadusel kaasab protsessi valdkonna spetsialiste ja muid pädevaid isikuid või edastab teate edasiseks menetlemiseks selleks pädevale isikule või asutusele.
Komisjon annab teavitajale tagasisidet nii teate vastuvõtmise, menetluse käigu kui järelmeetmete rakendamise kohta.
- Komisjon saadab rikkumisteate kättesaamise kohta kinnituse rikkumisest teavitajale 7 päeva jooksul pärast teate kättesaamist. Kui teade ei kuulu seaduse kohaldamisalasse ning teavitajale ettenähtud kaitse ei kohaldu, teavitab komisjon sellest rikkumisteate esitanud isikut.
- Kui Lääne-Harju Vallavalitsusel puudub pädevus teate menetlemiseks, edastab komisjon teate esimesel võimalusel, kuid hiljemalt viiendal tööpäeval pärast teate vastuvõtmist pädevale asutusele, informeerides sellest teavitajat.
- Komisjon annab rikkumisest teavitajale tagasisidet järelmeetmete rakendamise ja rikkumise menetluse lõpptulemuse kohta esimesel võimalusel, kuid hiljemalt kolm kuud või asutusevälise teavituskanali kaudu rikkumisest teavitamise korral põhjendatud juhul kuus kuud pärast rikkumisteate kättesaamist.
- Teavitust ja tagasisidet ei anta, kui teavitaja on tagasiside saatmise otsesõnu keelanud või on põhjust arvata, et see seaks ohtu teavitaja konfidentsiaalsuse või teade on esitatud anonüümselt.
Rikkumisteated säilitatakse kolm aastat alates teavitajale tagasiside andmisest.
Kuidas me teavitajat kaitseme?
Komisjon tagab rikkumisest teavitamise fakti ja teavitanud inimese ning teiste heas usus arvamust avaldanute konfidentsiaalsuse. Teavitaja isiku võib avaldada üksnes tema nõusolekul.
Lääne-Harju Vallavalitsus tagab teavitajale kaitse rikkumisest teavitamise tõttu survemeetmete rakendamise eest.
Euroopa Liidu õigusega seotud rikkumisteadete osas tagatakse teavitaja kaitse TÕRTKS sätestatud alustel ja tingimustel. Muude rikkumisteadete korral tagab Lääne-Harju Vallavalitsus seaduses ettenähtuga samaväärse kaitse.