Aastast 2025 on kohaliku omavalitsuse üksustele seatud kohustus korraldada tekstiilijäätmete lahuskogumine ning keelatud on liigiti kogutud tekstiilijäätmeid ladestada. Seega tuleb kohalikul omavalitsusel tekstiilijäätmete eraldi kogumiseks leida võimalused. Tekstiilijäätmete eraldi kogumine on siiski vaid üks osa lahendusest.

Tekstiilijäätmete vähendamisest

Maailmas toodetud ja tarbitud rõivastest ja tekstiilidest hinnanguliselt 73% suunatakse ladestamisele prügilasse või põletamisele (Ellen MacArthur Foundation, 2017). Tekstiilitööstuse keskkonnamõju seostatakse enam ressursside kasutuse, maakasutuse, kliimamuutuste ja heitmete tekkega, sealjuures enamik mõjudest ilmneb seal kus toimub tootmine - näiteks 85% toormaterjali kasutusest, 92% vee kasutusest, 93% maakasutusest ja 76% kasvuhoonegaaside emissioonist leiab aset väljaspool Euroopat (Technopolis Group, 2021).

Mida saab igaüks meist teha

  • Enne kui katkise rõiva ära viskad, proovi seda parandada või muuta kasutuna seisvat rõivaeset millekski uueks. Kasulikke nippe oma riiete parandamiseks leiad nt Fashion Revolution poolt kokku pandud videoseeriast
  • Laenuta riideid – väga pidulikke või muidu erilisi kostüüme ei pea omale ostma, eriti kui on tõenäoline, et vajad eset vaid ühe korra elus.
  • Osta kasutatuna – tihti leiab teise ringi poest nii kvaliteetseid kui ka isikupäraseid tooteid. Lääne-Harju vallas asuvate teise ringi poodide info leiab kaardirakenduse abiga
  • Kui oled otsustanud soetada uue rõivaeseme, vali kauakestev ja kvaliteetne toode. Tore, kui leiad taaskasutatud materjalist eseme. Alati tasub eelistada looduslikest materjalidest ja eriti veel monomaterjalist ehk ühest materjalist, mitte erinevatest kiududest valmistatud tooteid, sest neid on hiljem lihtsam ümber töödelda. Kohalikku tekstiilitoodangut eelistades on toote jalajälg kordi väiksem. Samuti toetad sellega ka kohalikku majandust.
  • Terved ja puhtad tekstiilitooted, mida Sa enam ei vaja, anna ära, müü või anneta!

 

Lääne-Harju Vallavalitsus teeb tekstiilijäätmete kaardistamiseks koostööd TEXroad'ga.

TEXroad on digitaalne platvorm, mis kogub reaalajas tekstiilijäätmete andmeid pakkudes ettevõtetele ja avalikule sektorile kasulikku teavet ning statistikat. Tekstiilide ringluse edendamiseks ja turutõrgete maandamiseks on oluline alustada just info liikumise parandamisest ja digitaliseerimisest.

Koostöö tulemina saame ülevaate detailsete andmevoogude abil, millest tekib suurem läbipaistvus tekstiilijäätmete tekitajatest ning jäätmekogustest ning mis annab võimaluse kogumislahenduste kavandamiseks.

 

Lääne-Harju vallas saab tekstiilijäätmeid (nii taaskasutuseks sobivat kui sobimatut) ära anda: 

  • Keila jäätmejaam (Uus-Paldiski tee 6, Keila linn). Avatud K-R kl 10-18; L-P 10-14. Kontakt: telefon 53041170; e-post jaatmejaam@keila.ee. Alates 2022. aasta algusest on kõikidel Lääne-Harju valla elanikel õigus ja võimalus kasutada Keila jäätmejaama teenuseid võrdustatult Keila linna elanikega. ID-kaardi esitamisel rakendub Lääne-Harju valla elanikele soodsam jäätmete loovutamise hind.
  • Karjaküla jäätmejaam (Tõmmiku küla, Tõmmiku tee 8). Avatud: E 09.30-18.00; K 09.30-18.00; L 09.00-16.00. T, N, R, P suletud. Lisainfo: telefonilt 54490921 jaama lahtiolekuaegadel; e-mail: tallinn@keskkonnateenused.ee. 
    Riiklikel pühadel on jäätmejaam suletud. 

    Isikute tuvastamine toimub ID-kaardi alusel kohaliku omavalitsuse täpsusega.
    Lääne-Harju valla elanikele on ohtlike jäätmete äraandmine tasuta.

  • Paldiski jäätmepunkt (Peetri tn 4, Paldiski linn). Avatud: T 09.30-18.00; N 09.30-18.00; P  09.00-16.00. E, K, R, L suletud. Lisainfo: telefonilt 54700493 jaama lahtiolekuaegadel; e-mail: tallinn@keskkonnateenused.ee.
    Riiklikel pühadel on jäätmepunkt suletud. Isikute tuvastamine toimub ID-kaardi alusel kohaliku omavalitsuse täpsusega. 
    Lääne-Harju valla elanikele on ohtlike jäätmete äraandmine tasuta.

 

Lisamaterjalid:

Kasutatud infomaterjalid:

Ellen MacArthur Foundation. (2017). A new textiles economy: Redesigning fashion's future. https://ellenmacarthurfoundation.org/a-new-textiles-economy

Technopolis Group. (2021). Eesti ringmajanduse tulevikupotentsiaali ja vajalike meetmete uuring. Lisa 3—Tekstiilitööstus. Technopolis Group, Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum, Teeme Ära SA.

Keskkonnaministeerium tekstiilijäätmetest - https://envir.ee/tekstiil