Padise klooster

 
 

Padise klooster on Harjumaa silmapaistvamaid arhitektuurimälestisi. 1250. aasta paiku ehitas Dünamünde klooster Padisele varagooti stiilis paekabeli, kuhu 1305. aastal koliti kogu klooster. Kloostri põhihoonestik pühitseti sisse 1448. aastal. 

1622. aastal sai Rootsi kuningalt kingitusena kloostri endale Riia bürgermeister Thomas von Ramm ja üle 100 aasta kasutati kloostrit eluruumidena. Pärast põlengut 1766. a ei olnud need enam elamiseks sobilikud ja omanikud rajasid kloostrist ida poole Padise mõisa uue peahoone. 
Von Rammide aadlisuguvõsa valduses oli Padise mõis kuni võõrandamiseni 1919. aastal. Täna on mõis taas Rammide perekonna omanduses. Klooster ja selle kõrval asuv mõisa valitsejamaja on Lääne-Harju valla omanduses. 


Padise kloostrikompleks toimib interaktiivse külastuskeskusena, mis valmis Euroopa liidu struktuuritoetuse meetme „Piirkondade konkurentsivõime tugevdamine" investeeringute toetusprogrammi „Turismiatraktsiooni arendamine" vahendite abil. 
Renoveerimisprojekti tulemusel on külastajail võimalik tutvuda 14. sajandil rajatud tsistertslaste kloostri rikkalikku ajalooga. Kloostrik kõrval painevas Padise mõisa endises valitsejamajas on piirkonna turismiinfo- ja teeninduskeskus. Kloostrikompleksi haldab Lääne-Harju valla asutatud sihtasutus Padise Klooster. Kloostrikompleks avas oma uksed külastajatele 2020. aasta mais. 

Rohkem infot leiab Padise kloostrikompleksi kodulehelt