Lääne-Harju Spordikeskuse juht pani toime toimingupiirangu rikkumise
Lääne-Harju Valla spordikeskust alates 2020.aastast juhtinud Tiit Tikenberg esitas eile lahkumisavalduse, mille vallavanem Jaanus Saat koheselt rahuldas. Töölt lahkumise põhjuseks on kontrolli käigus avastatud toimingupiirangu rikkumine. Nimelt tellis Tikenberg spordikeskuse heakorra ja remonttöid iseendaga seotud firmast.
Tikenberg põhjendas oma käitumist sellega, et nii sai töö kiiremalt ja odavamalt teostatud. Selline tegutsemine ei ole aktsepteeritav isegi siis, kui teenust saab seeläbi odavamalt. Korruptsioonivastane seadus keelab tehingud seotud isikutega st hallatava asutuse juht peab tagama asjade ja teenuste ostmise korralduse läbi hankemenetluse. Kuigi varalist kahju tehingutega vallale ei kaasnenud, on siiski tegemist toimingupiirangu rikkumisega, mille eest on võimalik karistada nii väärteo kui ka kriminaalkorras.
Vallavalitsuse finantsosakond hoolitseb lisaks vallavalitsusele ka kõigi valla koolide, lasteaedade, raamatukogude, kultuuri- ja spordiasutuste arvete eest ning vallavalitsuse pangakontol tehakse kuus ligi 3000 toimingut. Vallavanem Saat selgitas, et arvete puhul kehtib meil mitme kinnitajaga süsteem, kuid iga ostuarve juures on ebamõistlikult ajamahukas füüsiliselt kontrollida Äriregistrist iga ettevõtte omanikeringi või juhtorganitesse kuuluvust. Lisaks peab jääma vastutus ka valla töötajale endale ausalt käituda.
Me ei saa välistada ebaausaid töötajaid, kuid me saame inimeste teadlikkust tõsta selgitas vallavanem. Oleme korraldanud korruptsiooniteemalisi koolitusi oma ametnikele ja hallatavate asutuste juhtidele, et tõsta inimeste teadlikkust antud teemadel.
Ilmsiks tulid Tikenbergi seotud tehingud siis, kui revisjonikomisjon spordikeskuse tegevuse fookusesse võttis. Vallavanem Saat selgitab, et kohaliku omavalitsuse revisjonikomisjoni peamine roll ongi järelevalve ning tänu neile saame paremini tagada omavalitsuse tegevuse otstarbekuse ja läbipaistvuse. Tunnustan revisjonikomisjoni hea ja põhjaliku töö eest, et sellised rikkumised on avastatud, ütles vallavanem Jaanus Saat.
Lääne-Harju vallas on nulltolerants igasuguse korruptsiooni suhtes. Oleme tõhustanud oma sisekontrolli süsteeme ning samuti saavad kõik anonüümselt teavitada tööalastest rikkumisest antud lehel https://laaneharju.ee/tooalasest-rikkumisest-teavitamine
Lääne-Harju vallavanem ütles, et tekkinud olukord oli vallale õpikoht. Avaliku sektori tegevus peab mitte ainult olema, vaid ka näima aus. Esitame kuriteoteate ka Politsei- ja Piirivalveametisse. Spordikeskuse juhi kohusetäitjana jätkab alates 8. maist Viktoria Visbek.