Maamaks


Maamaksuga seotud muudatused alates 1. jaanuarist 2025

Maamaks on maamaksuseadusega kehtestatud riiklik maks, mis laekub tervenisti maa asukohajärgse kohaliku omavalitsuse üksuse eelarvesse. Maamaksuga maksustatakse kogu maa, v.a. maa, millel on majandustegevus keelatud. Maamaksu maksab maa omanik, teatud juhtudel ka maa kasutaja.

Alates 1. jaanuarist 2025 kehtivad Lääne-Harju vallas uued maksumäärad.

  1. elamumaale ja maatulundusmaa õuemaa kõlvikule 0,75%
  2. maatulundusmaa kõikidele teistele kõlvikutele 0,5%
  3. teistele nimetamata sihtotstarbega maale 1,75%

Maamaksu tasumiseks on 2025. aastal kaks tähtaega – 31. märts ja 1. oktoober. Kuni 100-eurone maamaks ühe kohaliku omavalitsuse piires asuvalt maalt tuleb tasuda 31. märtsiks. Kui maamaksusumma ületab 100 eurot, siis tuleb tasuda 31. märtsiks vähemalt pool summast, kuid mitte vähem kui 100 eurot ja ülejäänud osa tuleb tasuda hiljemalt 1. oktoobriks.

Maaomanik saab oma maatükkide andmeid, maamaksu arvutuskäiku ja -summasid ning maamaksuteateid vaadata e-teenuste keskkonnas e-MTA. Samuti saab juba aasta alguses tutvuda maamaksu prognoosiga, mille eesmärk on anda inimestele ülevaade 2025. aasta maamaksukohustuse hinnangulisest suurusjärgust.

Maamaksu on kõige mugavam tasuda e-teenuste keskkonnas e-MTA.

Suurem muudatus puudutab maamaksu aastase kasvu piirangut, üle-eestiliselt on 2025. aastal: 50-protsenti (või 20-eurot). See tähendab, et maamaks ei suurene eelmise aastaga võrreldes rohkem kui 50% aastas (v.a juhul, kui muutuvad maa pindala ja kasutusotstarve), kui 50% on vähem kui 20 eurot, siis kasvab maamaks 20 eurot (mõistagi maamaks ei saa minna suuremaks kui maa maksustamishinna ja maamaksumäära alusel arvutatud maamaksu summa).


2025. aastal säilivad kõik senised maksuvabastused ja -soodustused. Maamaksust on vabastatud kodualune maa, mille suurus on tiheasustusega alal 0,15 hektarit ja mujal 2 hektarit. Maaomanikul on õigus kodualuse maa maamaksusoodustusele, kui 1. jaanuari seisuga on üheaegselt täidetud 3 asjaolu:

  • maaüksus on elamumaa või maatulundusmaa, mille koosseisu kuulub õuemaa kõlvik;
  • isik on maaüksuse omanik või kasutaja;
  • sellel maal asuvas hoones on maaomaniku püsiv elukoht vastavalt rahvastikuregistrisse kantud elukoha andmetele.

Koduomanike maamaksuvabastus toimub automaatselt ja selleks ise midagi tegema ei pea. Maamaksuvabastuse saamiseks on oluline õigeaegne rahvastikuregistrijärgne registreeritud elukoht.

Lääne-Harju vallas kehtib represseeritu ja represseerituga võrdsustatud isiku maamaksust vabastamise kord. Isikul on koduomaniku maamaksu vabastuse ulatust suurendatud tema kasutuses oleva maa osas, mille sihtotstarve või üks sihtotstarvetest on elamumaa, või maatulundusmaa õuemaa kõlvik.

Maamaksu arvutamine

Maamaksu arvutab Maksu- ja Tolliamet. Maamaksu arvutuskäigu valem aastal 2025:

Maamaksusumma = maa väärtus (eurot) × maksumäär (%) – kaitsemehhanism – maksuvabastused – maksusoodustused