Padise klooster

 
 
Hetkel restaureeritav Padise klooster on Harjumaa üks silmapaistvaim arhitektuurimälestis, mis avab oma uksed külastajatele 2019. aastal. Renoveerimisprojekti tulemusel arendatakse varemetes kloostrikompleks interaktiivseks külastuskeskuseks, mis tutvustab 14. sajandil rajatud tsisterlaste kloostri rikkalikku ajalugu ning luuakse läheduses paiknevast mõisa valitsejamajast piirkonna turismiinfo- ja teeninduskeskus.
 
1250. aasta paiku ehitas Dünamünde klooster Padisele varagooti stiilis paekabeli, kuhu 1305. aastal koliti kogu klooster. Kloostri põhihoonestik pühitseti sisse 1448. aastal. 
1622. aastal sai Rootsi kuningalt kingitusena kloostri endale Riia bürgermeister Thomas von Ramm ja üle 100 aasta kasutati kloostrit eluruumidena. Pärast põlengut 1766. a ei olnud need enam elamiseks sobilikud ja omanikud rajasid kloostrist ida poole Padise mõisa uue peahoone. 
Von Rammide aadlisuguvõsa valduses oli Padise mõis kuni võõrandamiseni 1919. aastal. Täna on mõis taas Rammide perekonna omanduses. Kloostrikompleks on Lääne-Harju valla omanduses.