« Tagasi

Sügisesed aiatööd

Sügistööde tulemusel tekib tihti hulgaliselt aia- ja haljastujäätmeid, mida on oluline nõuetekohaselt käidelda. Kahjuks satuvad need jäätmed mõnikord loodusesse -  näiteks metsa alla või kraavi pervedele. Selline teguviis võib aga tahtmatult soodustada võõrliikide levikut, mis ohustab meie looduskeskkonda. Kuigi sügisel kogutud lehed, niidetud muru ja muud aiajäätmed on looduslikult lagunevad, ei tohi neid viia metsa alla ega mujale loodusesse.

Aiajäätmetega võib metsa sattuda soovimatuid kahjureid, näiteks nälkjaid, mis leiavad endale uue elupaiga ja hakkavad seal kiiresti paljunema. Sellised kahjurid levivad kiiresti ja jõuavad lõpuks teistesse aedadesse, kus nende tõrjumine muutub järjest keerulisemaks.

Sarnane olukord on tekkinud hispaania teetigude ja mustpeanälkjatega, kes toituvad aiasaadustest ja võivad kiiresti kahjustada kohalikku taimestikku. Neid ei tohiks aga segi ajada meie oma kohalike nälkjatega, kes on oluline osa elurikkusest. Täiendavat teavet võõrnälkjate tuvastamise, ennetamise ja tõrje kohta saab https://keskkonnaamet.ee/elusloodus-looduskaitse/voorliigid/voornalkjad

Probleemide lahendamine on tihti keerulisem kui nende ennetamine. Selle asemel, et viia aia- ja haljastujäätmeid metsa alla ning soodustada seeläbi võõrliikide levikut, on nende jäätmete kompostimine oma aias kõige keskkonnasõbralikum lahendus.

NB! Aia- ja haljastujäätmeid võib oma kinnistul lahtiselt kompostida, kuid toidujäätmete lahtiselt kompostimine pole lubatud.

Kui eelistada haljastujäätmete äraandmist korraldatud jäätmeveo raames, tuleb võtta ühendust valla jäätmevedajaga, Eesti Keskkonnateenused AS, telefonil 640 0800 või 1919, ning teatada ligikaudne haljastujäätmete kogus. Jäätmevedu toimub kuni 30. novembrini. Haljastujäätmed tuleb pakendada suletud ja kergesti teisaldatavatesse kilekottidesse ning need võivad sisaldada ainult haljastujäätmeid. Kilekotid tuleb asetada jäätmevedajaga kokkulepitud asukohta, näiteks olmejäätmete mahuti lähedusse.

Hinnakiri:

 

Kuidas vältida võõrnälkjaliikide sattumist oma aeda?

  • Ära too istikuid oma aeda piirkondadest, kus leidub hispaania teetigu ja mustpeanälkjat.
  • Kontrolli isikute mullapalle. Kui võtad mullapalli potist välja, peaksid hispaania teeteo munad olema hästi nähtavad. Leitud munad hävita keevas vees.
  • Istikute soetamisel hoia neid mõni nädal karantiinis. Seo mullapalli ümber läbipaistev kilekott ja kinnita see tihedalt ümber istiku varre. Aeg-ajalt kontrolli, kas kilekoti sees on munadest koorunud nälkjaid. Olenevalt taimest hoia istikut poolvarjulises kohas, kasta ja jälgi seda. Hävita kotti sattunud isendid keeva veega.

Allikas: Keskkonnaamet