« Tagasi

Küsitlus kohalike suhtumise kohta maavarauuringutesse ja kaevandamisega seotud teemadesse.

Rohkem kui kunagi varem on fookuses säästev ja jätkusuutlik lähenemine meie ressurssidele - nii nagu Euroopas, nii ka Eestis.

Nii Euroopa kui kogu muu maailma tähelepanu on viimastel aastatel eriti teravalt pöördunud kriitilistele toorainetele, sest geopoliitiliste väljakutsete ja majanduse ümberkujunemise valguses tekkinud tarnepuudused tekitavad meie tuleviku osas teravaid küsimusi. Kriitilised toorained on Euroopa mõistes need ressursid, millel on Euroopa majanduses võtmeroll, kuna neid kasutatakse laialdaselt erinevates tööstusharudes, kuid nende tarnimine on suures ohus. Euroopa Komisjon on avaldanud nimekirja 30 toorainest, mida ta peab kriitiliseks: sealhulgas on näiteks liitium, titaan, fosfor, muldmetallid, magneesium jne. Neid ressursse pole mitte ainult nende ainulaadsete omaduste tõttu vähe ja raske asendada, vaid ka nende kodumaine toorainevaru on üsna väike, mis tähendab tugevat sõltuvust impordist väljastpoolt Euroopat – see võib aga kujuneda Euroopa autonoomiale ja vastupanuvõimele pikas plaanis kriitiliseks ohukohaks.

Seoses Euroopa Liidu missiooniga saada parem ülevaade piirkonna maavaradest, aga ka kogukondade meelsusest nende kasutamisel aitab TalTechi geoloogia instituut rahvusvahelise projekti raames viia läbi küsitlust eesmärgiga kaardistada kohalike suhtumist maavarauuringutesse ja kaevandamisega seotud teemadesse.

Küsitlus on osa Euroopa Komisjoni poolt rahastatud rahvusvahelisest AGEMERA projektist, mille eesmärk on leida uusi uuringumeetodeid ja tehnoloogiaid Euroopa Liidu maavarade väärindamiseks, parandada avalikkuse teadmisi kriitiliste toorainete rollist ning toetada maavarade uuringuid, mis arvestavad keskkonna ja ühiskonna heaoluga. Eestis on projekti esindajaks TalTechi geoloogia instituut, kelle roll piirdub küsitluse levitamisega ja teavitustegevustega Euroopa kriitiliste maavarade kohta. Küsitlust viiakse läbi paralleelselt lisaks Eestile ka Saksamaal, Poolas, Soomes ja Sambias.

Küsitlus on anonüümne ning võimaldab vastata valikuliselt. Kui vastaja ei soovi mõnele küsimusele vastata, võib need vahele jätta ja siiski anda vastused järgmistele küsimustele ja esitada oma vastused.

Küsitluse leiate SIIT