« Tagasi

Harju-Madise ja Paldiski koguduste uus õpetaja on Jaan Tammsalu

Lääne-Harju valla kahes koguduses hakkab teenima vaimulik Jaan Tammsalu. Alates 1. juunist teenib Tammsalu Harju-Madise kogudust ja alates 1. augustist alustab teenimist EELK Paldiski Nikolai Koguduses.

"Meie valla jaoks väga tänuväärne täiendus. Jaan on pika teekonnaga vaimulik, kelle jutlused ja mõtisklused on elulised ja mõtlemapanevad. Harju-Madise kogudus on teinud väga tublit ja tähenduslikku tööd, et olla vallas üks silmapaistvamaid. Täna on sealne kogudus koduks rohkem kui 500-le ristiinimesele, kelle jaoks on Jaani tulek väga rõõmustav. Loodan ja usun, et samamoodi tunnevad ka Paldiski koguduse liikmed, kes saavad uut indu koguduse töö aktiivsemaks käimasaamiseks," ütleb Lääne-Harju vallavanem Jaanus Saat. Ta lisab: "Ühtlasi tänan Paldiski Nikolai koguduse õpetajat Merle Prass-Siimu ja Harju-Madise koguduse õpetajat Jaanus Noormägit senise panuse eest oma kogudustes."

Koguduste uus õpetaja Jaan Tammsalu lausub: "Olen alustanud väikestest Saaremaa kogudustest ja küllap on hea ka oma lõputöö vaimulikuna teha just väikestes kogudustes. Minu elukohast mõlema kirikuni on ajaliselt lühem tee kui Tallinna Jaani kirikusse, mistõttu ei pea neid kohti ka enda jaoks kaugeteks. Kuna olen hariduselt ka ehitustehnik ja aidanud korda teha mitmeid kirikuid, kus olen teeninud, siis näen eriti Paldiski kirikut kohana, kus seisab ees väga palju tööd, kui selleks vahendeid leida. Mõlemas kirikus ja koguduses ja koguduste teenimispiirkondades on palju potentsiaali ja võimalusi asju paremuse poole liigutada. Üks on mulle täiesti selge – üks inimene, olgu ta nii tubli kui tahes, ei suuda väga palju, aga koos teistega, neid innustades, on võimalik mägesid paigalt liigutada!"

Kauaaegne EELK Tallinna Jaani koguduse õpetaja Tammsalu on vaimuliku teekonda käinud ligi 40 aastat, alustades Saaremaalt Valjala, Karja ja Saaremaa Jaani koguduse õpetajana. Aastatel 1989–1992 teenis Tammsalu Kuressaare, Kaarma ja Ruhnu kogudust.

Aastatel 1992–2004 oli Jaan Tammsalu Viljandi Jaani koguduse õpetaja. 2003–2004 oli Tammsalu Kanada praostkonna vikaarvaimulik ja Toronto Peetri koguduse abiõpetaja. Alates 2004. aastast kuni 2023 oli ta EELK Tallinna Jaani koguduse õpetaja. 1997–2004 oli Tammsalu EELK Viljandi praostkonna praost ning aastatel 2002–2005 EELK kirikuvalitsuse liige. 2007–2023 oli Tammsalu Tallinna praostkonna praost. Talle on omistatud Tallinna teenete- ja vapimärgid ning tema tööd on tunnustatud ka EV Presidendi ning EELK ja mitme koguduse poolt.

Harju-Madise koguduse esmamainimise aastaks võib lugeda aastat 1296. 15. sajandi keskel rajati praegusele kohale juba kivikirik. Kirik on ainulaadne, sest ainsana Eestis põleb Harju-Madise kiriku tornis majakatuli. Täna on Harju-Madise kirik teiseks koduks rohkem kui 500 liikmele Padise, Vasalemma ja Keila vallast, Keila linnast, Tallinnast ja kaugemaltki.

Alguses Harju-Madise koguduse all olnud Paldiski kogudus  alustas iseseisvana tegutsemist 1874. aastal. Kirik sai nurgakivi 13. juunil 1840, lõplikult valmis aastal 1842 ning pühitseti oktoobris 1842. aastal. Paldiski koguduse ajalugu on olnud keeruline, just nagu terve linna ajalugu. 3. detsembril 1991 registreeriti taastatud EELK Paldiski kogudus ning sealt alates on tegeletud kiriku taastamisega. 2023. aasta seisuga kuulus kogudusse 122 liiget.