« Tagasi

Katkist väikeelektroonikat saab mugavalt tagastada elektroonikapoodidesse

14. oktoobril tähistatakse rahvusvahelist elektroonikajäätmete päeva, millega pööratakse tähelepanu üha hoogustuvale jäätmetekkele ja korduskasutuse edendamisele. Maailmas tekib igal aastal e-jäätmeid ligi 60 miljonit tonni ning keskmine inimene panustab sellesse 7,6 kilogrammiga. Sellest hulgast materjalist saaks igal aastal ehitada enam kui 6000 Eiffeli torni.

Ka Eesti inimesed on usinad elektroonika tarbijad, kuid kipuvad kasutuna seisvaid seadmeid koju koguma. Kui väärtuslikum elektroonika ootab uut kasutamist, siis katkised juhtmed, kõrvaklapid, veekeetjad ja lambid visatakse kergekäeliselt olmeprügi hulka. Sealt jõuavad need aga prügimäele või põletusahju.

Ometi sisaldavad elektroonikaseadmed väärtuslikke, mida ühest küljest saaks ringlusse võtta, et nendest uusi asju toota. Kuna omajagu sisaldavad nad ka ohtlike jäätmeid, siis loodusesse jõudnuna on nad elukeskkonnale suureks ohuks.

Tarbija saab tasuta e-jäätmed ära anda suurematesse elektroonikat müüvatesse poodidesse (müügipind üle 400 m²) ning kaubanduskeskuste juures olevatesse konteineritesse. Suuremat elektroonikat võetakse vastu jäätmejaamades ning neid saab üle anda ka seadme müüjale 1:1 põhimõttel (vaata ka https://kuhuviia.ee/).

Vaata meie valla jäätmejaamade lahtiolekuaegu ja tingimusi siit: https://laaneharju.ee/jaatmejaamad-ja-punktid