« Tagasi

Paldiskis lõhnahäiringuid põhjustanud kalajahutehas kõrvaldas seadmerikke

Viimasel ajal on Paldiskis ja ka kaugemal, Kloogarannas, Laulasmaal ja Lohusalus elanikke häirinud Pakri poolsaarel asuvast kalajahutehasest lähtuv ebameeldiv lõhn. Vallavalitsus pöördus Eesti Kalatootjate Keskühistule kuuluva kalajahutehase poole lõhnahäiringu kohta selgituste saamiseks ning probleemile lahenduse leidmiseks. Mart Undrest Eesti Kalatootjate Keskühistust nimetas lõhnahäiringu põhjusena tehase lõhnapõletusseadme riket, mis tuli ilmsiks 14. mail keemilise lõhnapõletusseadme plaanilise revisjoni käigus. Rikke tõttu ei toimunud vajalikku ammoniaagi eemaldust. Ammoniaak on tugeva ja ebameeldiva lõhnaga gaas, mis tekib orgaaniliste ühendite lagunemisel.
 
Mart Undresti sõnul oli rikke põhjustanud seadmele vaja uut, paraku väga spetsiifilist varuosa, mida Hispaanias asuva tootja laos kohe saadaval ei olnud ning mille tootmise aeg on tavaoludes neli nädalat. Tootjale esitati küll kohe 14. mail varuosa tellimus, kuid koroonakriisi mõjude tõttu tarne viibis. Tänaseks on uus varuosa paigaldatud. Selle nädala lõpuni on tehase töö peatatud.   
 
Tehases kohapeal olukorda kontrollimas käinud Keskkonnainspektsiooni kinnitusel ei ole ettevõttel lubatud katkise seadmega töötada. Seetõttu plaanib Keskkonnainspektsioon antud lõhnahäiringutega seotud probleemi väärteona menetleda. Keskkonnainspektsioon on valmis võimalike häiringute korral koheselt reageerima ning olukorrale lahendust leidma. 
 
Lõhnahäiringute korral palutakse sellest teavitada Keskkonnainspektsiooni valvetelefonil 1313.