« Tagasi

Antarktikas seilanud purjelaeva Admiral Bellingshausen meeskonna roheline heategu Paldiskis

Pühapäeval, 30. augustil istutas Antarktika avastamise 200. aastapäevale pühendatud ekspeditsiooni purjelaeva Admiral Bellingshausen meeskond Vabariigi Presidendi Kersti Kaljulaidi osalusel ning koostöös Lääne-Harju vallavalitsusega Paldiskisse sadakond puud.
„Purjelaeval Admiral Bellingshausen sündis jaanuarikuus Antarktikas seilates mõte, et peaksime likvideerima selle ökoloogilise jalajälje, mille tekitasime merereisi jooksul eelkõige laeva peamasinaga ja lennureisidega laevale tulekutest-minekutest. Nüüd oleme jõudnud tegudeni," rääkis Antarktika 200 ekspeditsiooni juht Tiit Pruuli. Paldiski linnaruumi istutatud puuistikutega soovis laevameeskond hüvitada reisil tekitatud CO₂ emissiooni. Istutatud puud seovad saja aasta jooksul arvestuslikult umbes 170 683 kg CO₂. 
Talgutel osales mitukümmend Admiral Bellingshauseni laevapere liiget, nende seas kolm kaptenit, Indrek Lepp, Meelis Saarlaid ja Indrek Kivi, madrus Kersti Kaljulaid, madrused Eesti Meremuuseumist ning Lääne-harju vallavalitsuse töötajad eesotsas vallavanema Jaanus Saati ning avaliku ruumi spetsialisti Madis Vaikmaaga.
„Admiral Bellingshauseni merereis ei olnud kitsa ringi ettevõtmine, see on meie kõigi asi," sõnas Vabariigi President, Admiral Bellingshausenil madrusena sõitnud Kersti Kaljulaid. „Kui CO₂ mõju ei ole kõigile silmaga näha, siis täna istutatud puud on kohalikele elanikele nähtavad," märkis Kaljulaid.
Antarktika avastamise 200. aastapäeva tähistava populaarteadusliku ekspeditsiooni korraldasid MTÜ Thetis Ekspeditsioonid ja SA Eesti Meremuuseum. Kümnekonna seminari ja kohtumisega juhiti tähelepanu mereajaloole ja Saaremaal sündinud Vene admiralile Fabian Gottlieb von Bellingshausenile ning kliima- ja keskkonnaprobleemidele.
Huvilised saavad novembrini näha Eesti Meremuuseumi koostatud mereretke kajastavat rändnäitust Tartu Ülikooli Loodusmuuseumis, tutvuda baltisaksa maadeavastajatega Paksu Margareeta püsiekspositsioonis ning külastada Lennusadamas Tallinnas Antarktika 200 teemaala.