18.03.2025 kaotab kehtivuse Eesti-Vene õigusabileping
See tähendab, et Eesti rahvastikuregistrisse esitatavad Venemaa asutuste väljastatud perekonnaseisudokumendid võivad Eestis kasutamiseks jätkuvalt olla vene keeles, kuid peavad olema apostillitud. See nõue kehtib ka kõikide enne 18.03.2025 väljastatud dokumentide kohta, mida ei ole enne õigusabilepingu kehtetuks muutmist rahvastikuregistrisse kandmiseks esitatud.
Dokumentide esitamise osas muudatusi ei ole, seega peavad oma välisriigi perekonnasündmuse dokumendid esitama Eesti kodanikud või elanikud.
- Ainsaks erandiks on Eestis asuva Venemaa saatkonna väljastatud perekonnaseisudokumendid, mida võib aktsepteerida ilma apostillita (sündmus on registreeritud Venemaal ja Eestis asuv saatkond on kõigest dokumendi väljastaja).
- Venemaal dokumentide apostillimist puudutav info on leitav apostillikonventsiooni infolehel.
- Venemaalt dokumentide saamine on keeruline ja apostillinõue teeb selle veelgi keerulisemaks. Eesti asutused ei saa aga anda juhiseid asjaajamiseks Venemaa asutustega.
- Inimeste tagasisidest nähtuvalt on Venemaalt dokumenti kõige tulemuslikum taotleda siis, kui Venemaal on keegi, kes inimese esindajana sellega tegeleda saab. Soovitame vajadusel pöörduda juhiste saamiseks Eestis asuva Venemaa saatkonna poole.
- NB! Venemaa passe ei apostillita ega hakata apostillima ka pärast õigusabi lepingu lõppemist.
Juhime tähelepanu ka sellele, et Eesti asutuste väljastatud perekonnasündmuse tõendid, abieluvõimetõendid ja rahvastikuregistri väljavõtted vajavad Venemaal esitamiseks apostillimist. Eestis tuleb apostilli saamiseks pöörduda notari poole.
Kui inimene soovib Eestis teha tehinguid või muid toiminguid, mis tuginevad Venemaal väljastatud dokumentidele, peab ta edaspidi need esmalt Venemaal apostillida laskma. Selliste dokumentide alla kuuluvad näiteks notariaalsed volikirjad, sünnitunnistused, abielutunnistused ja lahutuse tõendid.
Rahvastikuregistri andmeid saab kontrollida e-rahvastikuregistris aadressil www.rahvastikuregister.ee. Kui registriandmed on puudulikud, tuleks juba praegu pöörduda oma kohaliku omavalitsuse perekonnaseisuametniku poole, et need enne 18. märtsi korda teha.
Samuti tasub üle vaadata kõik Venemaal väljastatud notariaalsed volikirjad, mida kasutatakse Eestis kinnisvaratehingute, pärimismenetluste või muude toimingute jaoks.